نیلوفر ایرانی

استوانه کوروش در چین!

شناسایی متن منشور کورش روی استخوان‌های فسیل اسب در چین

خبر گزاری میراث فرهنگی (CHN) در مرداد ماه امسال (1389 خورشیدی) خبری بسیار شگفت انگیز را منتشر کرد که حاکی از نفوذ فرهنگ ایرانیان در چین است.

 

در این گزارش گفته شده است:

پژوهش‌های زبان‌شناسی یک متخصص زبان‌های خاور نزدیک روی دو قطعه استخوان فسیل شده اسب که در موزه شهر ممنوعه نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخه چینی منشور کورش شد. گفته می‌شود که قدمت این استخوان‌ها به دوره سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد و مطالعه روی نوشته‌های این کتیبه همچنان ادامه دارد.

این قطعه استخوان فسیل شده اسب به‌تازگی در چین شناسایی شده که از قرار معلوم حاوی رونوشتی خلاصه شده از منشور کوروش هستند که در ازاء هر 20 نگاره میخی استوانه کوروش یک نگاره دارد.

 در ابتدا تصور می‌رفت این استخوان‌ها تقلبی باشند، اما «ایروینگ فینکل»، از متخصصان خطوط خاور نزدیک باستان در موزه بریتانیا، اعتقاد دارد که آن‌ها اصل هستند. این کشف سابقه ارتباط ایران را با چین چند قرن عقب تر می‌برد.

 تا پیش از این مدرک مستقیمی مبنی بر ارتباط هخامنشیان با چین در دست نبود. با این کشف تاریخ ارتباط بین ایران و چین از دوره سلسله اشکانی در ایران و سلسله هان در چین پیشتر و به زمان سلسله هخامنشی در ایران و سلسله ژوی شرقیدر چین باز می‌گردد.

داستان کشف

این دو قطعه استخوان حکاکی شده در سال‌های 1935 و 1940 توسط « خو شن‌ وی»  طبیب سنتی چین خریداری شدند. خو فکر می‌کرد این دو قطعه حاوی اسنادی به خط کهن چینی است. در سال 1966 طی انقلاب فرهنگی چین او این دو استخوان را برای جلوگیری از نابودیشان در خاک دفن کرد.

در سال 1985 خو این دو استخوان را به شهر ممنوعه برد و به موزه کتیبه‌های چین اهدا کرد.

اما به تازه‌گی«وو یوهنگ »متخصص زبان‌های خاورنزدیک باستان در موزه شهر ممنوعه تشخیص داد که نوشته روی فسیل باستانی بخشی از اعلامیه حقوق بشر کوروش و متعلق به ایران است.

تا پیش از تایید اصالت این دو قطعه تصور می‌شد لوح کوروش نمونه‌ای منحصر به فرد و تک بوده است. اما طی سال جاری میلادی پیدا شدن دو قطعه گل نبشته در مجموعه موزه بریتانیا که بخشی از اعلامیه کوروش بزرگ بود این باور را مخدوش کرد و این احتمال را پیش کشید که شاید چندین نسخه از اعلامیه کوروش وجود داشته است.


comment نظرات ()
گلسنگ ها تخت جمشید را می بلعند

تصویری که در زیر مشاهده می کنید  حادثه ای را نشان می دهد که شاید تبدیل به یک فاجعه شود.

حمله گلسنگ ها به تخت جمشید که رشد روز به روز آنها همه را نگران کرده است. مسئله آنجا غم انگیز تر می شود که می فهمیم رطوبت هوا که عامل اصلی آن سد سیوند است باعث حضور این گلسنگ ها شده و به رشد آن بسیار کمک می کند.

سدی که هیاهوی بسیار به پا کرد و میهن دوستان و کارشناسان زیادی با این سد مخالف بودند.

تأسف آور تر آنجاست که پژوهش های انجام شده  نشان می دهد گلسنگ ها را به طور کامل نمی توان از آثار تاریخی برداشت یا آنها را از بین برد . بلکه تنها می توان رشد آنها را متوقف کرد. اگر چه مسئولین از همان ابتدا وعده ی بررسی و مقابله با این رویداد را داده بودند . اما با گذشت چند ماه این اتفاق نیفتاد . گلسنگ ها باعث تخریب تدریجی سنگ ها می شوند و بسیار مقاوم هستند.


با سپاس از:

خبرگزاری مهر

روزنامه همشهری


comment نظرات ()