بازگشت 300

فیلم Xerxes پروژه بعدی دست اندرکاران 300

همه ی ما فیلم 300 را به یاد داریم. فیلمی که با اعتراضات زیادی روبرو شد و حتی در یونان هم به این فیلم اعتراض شد.

این فیلم با سرلوحه قرار دادن منابعی که دانشمندان همیشه با دیده ی شک و تردید به آن نگاه می کنند و اضافه کردن موارد دلخواه، تصاویری عجیب و غریب و به عقیده برخی بچگانه را نمایش داد. حتی شاید روان لئونیداس (قهرمان اسپارتی این داستان) پس از ساخته شدن این فیلم آزرده خاطر شد.

هر چند این فیلم سر و صدای زیادی به پا کرد اما باید قبول کنیم که از نظر فیلم سازی و بازیگری بی مشکل نبود .

به هر حال بسیاری معتقدند مناسبات سیاسی بر روی ساخته شدن چنین فیلمی بسیار تأثیر گذار بوده است.

پس از این همه تحریف تاریخ و دروغ پردازی، دست اندر کاران این فیلم به مخاطبان پیشنهاد کردند که این موضوع را زیاد جدی نگیرند زیرا فقط یک داستان زیبای سرگرم کننده است.

خبرهایی حاکی از آن است که دست اندر کاران فیلم 300 در پی ساختن فیلم دیگری با همان سبک هستند . نام این فیلم Xerxes است. اروپاییان به خشایارشا ( «شا» بخشی از نام این پادشاه است و خشایارشاه به اشتباه بیان می شود) Xerxes  می گفتند. خشایارشا در دوره اوج حکومت هخامنشیان  فرمانروایی می کرد و جالــب آنـــکه در بسـیاری از فیلم ها و داستان ها و افسانه ها، این پادشاه مورد توجه قرار می گیرد.

پدر خشایارشا  داریوش بزرگ است که نقش مهمی در شکل گیری تمدن پارسیان داشته است و مادر وی آتوسا، دختر کوروش بزرگ است و شاید همین موارد باعث مورد توجه قرار گرفتن این پادشاه می شود.

پس از آنکه کتیبه های هخامنشی رمزگشایی شد راه برای پژوهشگران هموار تر شد و مورخان به این نتیجه رسیدند که روایات یونانیان از حملات خشایارشا و داریوش به یونان، افسانه آمیز است و حتی برخی اعتقاد پیدا کردند بر خلاف گفته یونانیان در این جنگ ها پارسیان پیروز شدند.

گفته می شود در فیلم Xerxes ماجرای جنگ ماراتن که در زمان داریوش رخ داده است مورد توجه قرار می گیرد. حادثه ای افسانه آمیز که بعد ها نامش وارد مسابقات ورزشی هم شد و ما بدون آنکه بدانیم اصل این ماجرا چیست مدام آنرا تکرار می کنیم.

بررسی دقیق تاریخی این رویداد ها در این مجال نمی گنجد و اگر خواننده محترم خود به دنبال کشف حقیقت برود، دست آورد بهتری خواهد داشت.

در ابتدا گفته می شد فیلم Xerxes در سال 2011 اکران خواهد شد اما بعد ها بنا بر آن شد که این فیلم در سال 2013 نمایش داده شود. در هر حال هنوز ابهامات زیادی درباره این فیلم وجود دارد و وضعیت این فیلم واضح نیست.

/ 0 نظر / 36 بازدید