روزهای ارزشمند در گاهشماری اردیبهشت ماه

با کوشش: مجید خالقیان

1 اردیبهشت: بزرگداشت سعدی

ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری).

با آنکه فردوسی ، بزرگ ترین کسی است که در احیای زبان پارسی نقش داشته است ، اما نقش سعدی را هم نباید نادیده گرفت.

 

3 اردیبهشت: جشن اردیبهشتگان

اردیبهشت به معنای «بهترین راستی»  است و به عنوان یکی از هفت امشاسپندان شناخته    می شود. ایرانیان باستان در این روز با آیین های خاصی اردیبهشت را بزرگ می داشتند.

 

10 اردیبهشت: روز ملی خلیج فارس

دهم اردیبهشت روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است. چندی است برخی از کشور های عربی در اقدامات زشت و دور از منطق به دنبال تحریف نام خلیج همیشگی فارس هستند.خلیج فارس علاوه بر اینکه نموداری از فرهنگ و تمدن غنی ماست از نظر منافع ملی برای ما بسیار مهم است .

این منطقه استراتژیک که مهمترین منطقه تأمین نفت جهان به حساب می آید  علاوه بر اینکه از نظر منابع طبیعی و گردشگری و ... اهمیت دارد از لحاظ امنیتی هم سرنوشت ساز است .

 

12 اردیبهشت: روز معلم

دوازدهم اردیبهشت به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مرتضی مطهری با عنوان «روز معلم» نام گذاری شده است.

 

24 اردیبهشت: لغو امتیاز تنباکو

جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی از مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر می باشد. بعد از آنکه توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر انگلیس واگذار شد ، مخالفت های گسترده ای ایجاد شد.

 میرزای شیرازی فتوای تاریخی خود را به این شرح صادر کرد: «الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان (عج) است.» با صدور این فتوا جنبش عظیم مردمی به راه افتاد و ناصرالدین شاه ناچار شد این  امتیاز را لغو کند.

 

25 اردیبهشت: بزرگداشت فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (۳۲۹ – ۴۱۱ هجری قمری) از بزرگ ترین حماسه سرایان ایران و جهان است.

 فردوسی با سرودن شاهنامه ، کاری کرد که هیچ گاه یاد و خاطره ی شکوه ایرانیان فراموش نشود . به نظر می رسد وی به زبان های ایران باستان از جمله پهلوی آگاهی تمام داشته است و با تاریخ (با توجه به منابع موجود در آن عصر) آشنا بوده است .

 

28 اردیبهشت: بزرگداشت خیام

حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (سده پنجم هجری قمری).

وی در فلسفه، ریاضی، ستاره‌شناسی و سرودن شعر استاد بود و آوازه وی بیشتر به واسطه رباعیاتش می باشد هرچند کارهای علمی وی بسیار مهم و مؤثر بوده است . از اقدامات شگفت انگیز وی می توان به اصلاح گاهشماری ایرانی اشاره کرد.

 

دیگر مناسبت ها :

2 اردیبهشت روز زمین پاک

3 اردیبهشت بزرگداشت شیخ بهایی

5 اردیبهشت شکست آمریکا در طبس

17 اردیبهشت شهادت حضرت فاطمه (س)

18 اردیبهشت روز هلال احمر

 

/ 0 نظر / 20 بازدید