پویا نمایی (انیمیشن) شاهنامه

در طول تاریخ داستان ها و افسانه های هزاران ساله ی ما با روش های گوناگون حفظ شده اند. در این بین فردوسی بزرگ نقش بزرگی داشته است که با شعر و شاعری توانست نقش مهمی در حفظ این افسانه های گرانقدر داشته باشد. مدتی نوشتن این داستان ها در کتاب ها، مدتی بیان آنها به زبان شعر، مدتی هم نقل داستان ها و شاهنامه خوانی در قهوه خانه ها رواج داشته است و به طور کلی این افسانه ها نسل به نسل و سینه به سینه از نیاکانمان به ما رسیده است. اما شرایط امروز جهانی ویژگی هایی دارد که مطمئنا برای حفظ این آثار گرانقدر که باز گو کننده فرهنگو بینش ایرانیان است باید به دنبال راه های نوین بگردیم. از آنجایی که افسانه های ما ظرفیت به تصویر کشیده شدن به حالت پویا نمایی را دارند شاید یکی از این راه های تأثیر گذار، پویا نمایی باشد. خوشبختانه ایرانیان مقیم فرانسه در یک کار حساب شده به دنبال تهیه پویانمایی های حرفه ای از شاهنامه هستند.

شرکت «سایروس پروداکشنز» (cyrus productions) چند سالی است کار ساخت پویانمایی های حرفه ای از شاهنامه را در قالب مجموعه شاهنامه شروع کرده است. این شرکت که در کشور فرانسه مشغول به کار است اولین فیلم پویانمایی بلند خودش را به داستان مشهور رستم و اسفندیار اختصاص داده است.

پشت این کار ارزشمند «مهرداد مُجیر شیرازی» است که از ایرانیان مقیم فرانسه است.  وی در سخنانی پیرامون این مجموعه می گوید:

«من ایرانی هستم. نه فرانسوی! به چهره من نگاه کنید! من یک ایرانی هستم که در فرانسه زندگی کرده ام و در فرانسه بزرگ شدم و در فرانسه تحصیل کرده ام ...

رسانه ها یک تصویر کلیشه ای از ما نشان می دهند که ایران تخریب شده جنگ و تحجر است و بسیار سخت است تصور تاریخش که بیش از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد قدمت دارد.

از زمانی که رشد می کردم، میخواستم از فرهنگم بدانم و بفهمم و امروز می خواهم آنها را به اشتراک بگذارم.»

پیش نمایش هایی که از پویا نمایی رستم و اسفندیار در تارنمای رسمی این شرکت گذاشته شده است بسیار جالب توجه و دیدنی است.

«زال پسر سیمرغ» و «هفت خان رستم» از دیگر کارهاییست که این شرکت قصد ساخت آنها را - در قالب مجموعه شاهنامه -دارد. البته ساخت این کار ها مطمئنا زمان بر است و از آنجا که شرکت سایروس پروداکشنز نسبتا تازه تأسیس است باید برای به بازار آمدن این کار های ارزشمند انتظار بکشیم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به تارنمای رسمی شرکت سایروس پروداکشنز مراجعه بفرمایید.

تارنمای رسمی شرکت سایروس پروداکشنز:

www.cyrusprod.com

مـأسفانه خبر هایی حاکی از ایجاد مشکل در روند ساخت این پویا نمایی می باشند. امیدواریم اگر مشکلاتی پیش آمده است به زودی بر طرف شود.

/ 0 نظر / 27 بازدید