روزهای ارزشمند در گاهشماری آبان ماه

7 آبان : بزرگداشت کوروش بزرگ

کوروش دوم ( به اعتقاد برخی کوروش سوم) نخستین پادشاه حکومت هخامنشی است. کوروش فردی بسیار محبوب در تاریخ است و مورخین زیادی از او به نیکی یاد کرده اند. وی روشی جدید در حکومت را بوجود آورد که آثارش حتی تا امروز هم دیده می شود . مردم ایــــران کوروش را « پدر » می نامیدند ، یونــانیان وی را   « سرور » و یهودیان « منجی خداوند » می دانستند . احترام به ادیان گوناگون و پیش روی بدون خون ریزی و رفتار نیک با مردمان کشورهای گوناگون از ویژگی های برجسته کوروش  بوده است و این ویژگی ها در منشور حقوق بشر که پس از فتح بابل به دستور وی نوشته شد هویداست. این منشور به عنوان اولین منشور حقوق بشر پذیرفته شده است . هم زمان با نگارش این منشور ، 7 آبان (29 اکتبر) به عنوان روز جهانی کوروش(Cyrus Day)  معرفی شده است . این منشور در شهریور ماه امسال به طور قرضی و به مدت 4 ماه از موزه لندن به موزه ملی ایران تحویل داده شد. در ویژه نامه این شماره از کوروش بزرگ بیشتر سخن به میان آمده است .

 

10 آبان : جشن آبانگان

شاید مهم ترین موضوع این جشن گرامیداشت آب است که در میان ایرانیان باستان از ارزش زیادی برخوردار بوده و آنرا مقدس می شمردند.

  

24 آبان : بزرگداشت ملک الشعرای بهار

محمدتقی بهار، ملقب به ملک‌الشعرا. شهرت وی به شعر های نیکش است . وی از  نویسندگان ، روزنامه‌نگاران و سیاست‌مداران برجسته معاصر است. ( وفات : ۱ اردیبهشت۱۳۳۰ )

 

دیگر مناسبت ها :

8 آبان روز نوجوان

13 آبان روز دانش آموز

14 آبان روز فرهنگ عمومی

16 آبان شهادت امام محمد تقی (ع)

26 آبان عید سعید قربان

شماره نخست

 

آبان ١٣٨٩

/ 0 نظر / 18 بازدید